W przedmiotowej sprawie brak jest jednoznacznego przepisu, orzeczenia ani wypowiedzi doktryny dotyczącej takiego problemu.
Uważam, że należy to rozwiązać na zasadach ogólnych. Kwestię czy do pracowników nowych (w tym - bez rozróżnienia - takich z którymi zawarto umowę o pracę i takich z którymi następuje kontynuacja stosunku pracy po przejściu na zasadzie art. 23[1] k.p.) stosuje się układ zbiorowy obowiązujący u pracodawcy regulują art. 18 par. 1 i 2, art. 239 par. 1 i art. 241[13] par. 1 k.p. k.p.
Zostałem poproszony o wypowiedź w sprawie praktycznych problemów stosowania regulacji prawnej dotyczącej przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.
W mojej opinii, podzielanej przez część środowiska związkowego, przepisy te należy ocenić krytycznie. Podstawą problemu wydaje się to, że rozwiązania te zostały do polskiego systemu prawnego implementowane wadliwie. Wskazać można trzy główne aspekty wadliwości
W poniższym projekcie proponowane zmiany polegające na dodaniu nowych jednostek redakcyjnych tekstu oznaczono dla większej przejrzystości kursywą. W podobny sposób oznaczono te fragmenty tekstu, których zmiana jest proponowana. Pozostała część przepisów podana została czcionką zwykłą.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Ministerstwo Skarbu Państwa
Ministerstwo Energii
Rada Dialogu Społecznego
Szanowni Państwo,
Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków (ZZZE) jest federacją związków zawodowych skupiającą ponad 16 tysięcy pracowników w 88 organizacjach członkowskich. Funkcjonuje na terytorium całej Polski i ma swoje przedstawicielstwa w większości przedsiębiorstw elektroenergetycznych w kraju. Jednocześnie jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) gdzie członkowie ZZZE zasiadają w Prezydium jak i w Radzie OPZZ. Zrzeszenie Związków Zawodowych Energetyków jest członkiem Trójstronnego Zespołu ds. Branży Energetycznej (TZdsBE) gdzie współorganizując i współprowadząc dialog ze Stroną rządową i Stroną pracodawców, stara się wpływać na politykę państwa w obszarze społecznym i ekonomicznym sektora energetycznego.
Opracowanie do szkoleń
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa wiąże się najczęściej z likwidacją stanowisk pracy efektem czego jest wyprowadzenie większej grupy zatrudnionych w nich pracowników poza przedsiębiorstwo bądź grupowe wypowiedzenia warunków zatrudnienia – proces ten można określić mianem restrukturyzacji zatrudnienia.